بخش پنجم: توضیحات برنامه

در روز جمعه بیستم بهمن، صعود زمستانه‌ای به قله‌ی اسپیلت از پارک جمشیدیه انجام شد. قرار بر این بود که ساعت 5:20 همگی در میدان حضور داشته باشند ولی تعدادی از افراد، حدود نیم ساعت با تأخیر در محل قرار حاضر شدند. مسئول گرم کردن، افراد را برای شروع حرکت، آماده کرد؛ پس از آن، حدود ساعت 6:10، با اعلام شروع حرکت توسط سرپرست، مسیر صعود را در پیش گرفته و در تاریکی هوا به سمت پناهگاه کلکچال رهسپار شدیم. اوایل مسیر، با وجود پاکوب، به علت سرمای شب قبل، مسیر کمی یخ زده بود و به همین دلیل، حرکت آرام بود. افرادی که قبل از ما با یخشکن مسیر را پیموده بودند، یخ‌ها را نسبتا خرد کرده بودند و حرکت در این مسیر با این وضعیت را نسبتا راحت‌تر کرده بودند.

وقتی به ایستگاه اول رسیدیم، هوا روشن شده بود؛ در این ایستگاه، بوفه‌هایی برای تأمین آب، خوراکی و حتی تأمین برخی از تجهیزات صعود، وجود دارد. بر اثر حرکت و پوشش زمستانی، گرمای بدن تعدادی از افراد افزایش یافته بود. سرپرست دستور توقف داد و از افراد خواست تا پوشش خود را سبک کنند و در صورت نیاز، آب بنوشند. کم‌تر از پنج دقیقه‌ی بعد، به حرکت خود ادامه دادیم.

به ایستگاه سوم که رسیدیم، حدود ده دقیقه توقف کردیم؛ برای بازیابی انرژی، تنقلات خوردیم و آب نوشیدیم؛ در این حین، سرپرست، نکات و توضیحاتی درمورد تجهیزات و پوشاک را بیان کرد و افراد مجددا پوشش خود را متناسب با شرایط هوا و دمای بدن خود، تنظیم کردند. در این ایستگاه، آب آشامیدنی رایگان و بوفه وجود دارد؛ افراد می‌توانند، در صورت لزوم، اندوخته‌ی آب و مایحتاج خود را تأمین کنند. پس از آن، ضدآفتاب‌های خود را تجدید کرده و به سمت پناهگاه کلکچال حرکت کردیم.

ساعت8:۳۰ به پناهگاه کلکچال که آن را با اسم اردوگاه باهنر هم می‌شناسند، رسیدیم؛ اردوگاهی که تقریبا تمام امکانات لازم، از جمله: بوفه، رستوران با چند نوع غذای ساده، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، بخاری، میز و نیمکت و… را دارد. ورود افراد با یخشکن به سالن، ممنوع بود؛ به همین دلیل: افرادی که یخشکن داشتند، قبل از ورود، آن‌ها را درآوردند. بعد از ورود، افراد  لباس‌ها را سبک کرده، تجهیزات و لوازم خود را در گوشه‌ای قرار داده و در سالن، دور میز، کنار هم نشستند؛ معارفه 

انجام شد، صبحانه سرو شد و در این حین، نکات و توضیحاتی درمورد تغذیه گفته شد. یکی از اعضا، برای آماده کردن صبحانه و نهار خود، سرشعله و کپسول آورده بود؛ نکاتی درمورد نگهداری، کار کردن با آن و … توسط افراد باتجربه‌ی گروه بیان و یادآوری شد. در ادامه، سرپرست، نکات و توضیحات کاملی درمورد ادامه‌ی مسیر، آب‌ هوای پیش رو (میزان برف، دما، سرعت باد و ..) و شرایط صعود برای افراد گفت و از آن‌ها خواست در صورتی که احساس می‌کنند، آمادگی لازم برای ادامه‌ی حرکت را ندارند، برگردند. همه‌ی افراد، رضایت خود را برای ادامه‌ی حرکت اعلام کردند. افرادی که لازم داشتند، به سرویس بهداشتی رفتند. پس از آن، پوشش خود را تنظیم کرده، ضدآفتاب‌های خود را تجدید کرده، تجهیزات خود را برداشته و ساعت 9:15، به سمت قله حرکت کردیم.

طبق گفته‌ی سرپرست، حجم برف در مسیر بیشتر شده بود؛ آفتاب آن را کمی ذوب و نرم کرده بود؛ به همین دلیل: مسیر حرکت و پاکوب، مشخص نبود و سرپرست، برفکوبی مسیر را در طول مسیر، پیشاپیش دیگر افراد، انجام داد. در طول مسیر، مسئول فنی، به آموزش نکاتی درمورد بهمن شناسی در مسیرها و مکان‌های مستعد بهمن، پرداخت. گفتگو درمورد برخی از نکات هواشناسی مربوط به این مسیر در فصل زمستان، از جمله موضاعات دیگر بود.

حوالی یک ساعت بعد از حرکت، سرپرست تصمیم گرفت که پس از یک استراحت خفیف چند دقیقه‌‌ای به سمت قله برویم؛ آب نوشیدیم، برخی پوشاک خود را تنظیم کرده، برخی ضد آفتاب خود را تجدید کرده و … .

مشاهده‌ی رد پای حیوانات گوناگون روی دامنه‌های برفی مسیر که امکان عبور از آن‌ها برای انسان وجود نداشت، بسیار جالب توجه بود و از جمله موضوعات بحث و گفتگو بین افراد بود؛ آثار زیبای ایجاد شده توسط این جانداران در این دامنه‌ها و سازگاری آن‌ها برای زندگی در محیطی با این شرایط، دقایقی همه‌ی افراد را به تأمل واداشته بود.

ساعت 11:00 به قله رسیدیم؛ وزش باد، محسوس‌تر شده بود؛ افراد کاپشن‌های بادگیر خود را پوشیدند و برای استراحت، نشستند؛ نفسی تازه کردند، آب نوشیدند و برای بازیابی انرژی خود، تنقلات خوردند. تا چند دقیقه، همگی به تماشای اطراف خود، مشغول بودند: آسمان با نمایی دیگر، تهران زیر پا، ارتفاعات بالادست‌تر، قله‌های اطراف و … . افراد بعد از گرفتن عکس با قله، با اعلام سرپرست، مسیر برگشت را در پیش گرفتند.

چند قدم پایین‌تر از قله، فضای مناسب و دست نخورده‌ای برای برف‌بازی و بیان یک سری مسائل مربوطه، توسط مسئول فنی گروه، تشخیص داده شد. سرپرست با تشخیص مناسب بودن شرایط (آب و هوا، وضعیت افراد و …)، به افراد اجازه داد که در آنجا برف‌بازی کنند و در این حین، نکاتی درمورد گام‌برداری در برف، به ویژه در مسیر فرود، توسط مسئول فنی بیان شد و افراد آن‌ها را به صورت عملی نیز، تمرین کردند تا در ادامه‌ی مسیر، به کار برند. بعد از حدود یک ساعت، به حرکت ادامه‌ دادیم و حوالی ساعت 14:00، به پناهگاه کلکچال رسیدیم.

نهار خود را در پناهگاه سرو کرده و پس از آن، حدود ساعت 15:15 بعد از انجام امور لازم، به سمت پارک جمشیدیه حرکت کردیم. حوالی ساعت 16:30 به پارک جمشیدیه رسیدیم و بعد از سرد کردن افراد توسط مسئول مربوطه، انجام صعود زمستانی به اسپیلت، به پایان رسید.